کارواش اتوماتیک - automatic-car-washes

انجام مراحل مختلف شستشوی خودرو شامل اعمال مواد شوینده، آب کشی و خشک کردن ماشین به روش سنتی و دستی، فرآیندی خسته کننده، زمان بر و پرهزینه می باشد. این فرآیند بعلت اتلاف قابل توجه آب و مواد شوینده و وارد نمودن حجم بالایی از آلودگی به محیط، با محیط زیست سازگار نبوده از سوی دیگر، بعلت استفاده از آب حاوی املاح و رسوبات مختلف نتیجه ای مطلوب در پی ندارد. همزمان با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، روش های مدرن شستشوی خودرو و سیستم های کارواش اتوماتیک به تدریج جایگزین روش های سنتی گردیده و بعلت سرعت و کیفیت بالاتر، مقرون به صرفه بودن و سازگاری بیشتر با محیط زیست به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. بدون تردید رشد روز افزون بازار دستگاه های کارواش اتوماتیک تنها مربوط به رضایت خاطر مشتریان نمی باشد و سودآوری یک کارواش اتوماتیک و استقبال سرمایه گذاران از راه اندازی این مدل از کاروش ها، در توسعه این بازار نقش اساسی داشته است.


مزایای کارواش اتوماتیک در مقایسه با کارواش دستی :

استفاده از سیستم های کارواش اتوماتیک برای شستشوی خودرو در مقایسه با روش های دستی دارای مزایای متعدد می باشد که برخی از آنها عبارتند از:


کیفیت بالاتر

 بهره‌مندی سیستم های کارواش اتوماتیک از تجهیزات تصفیه آب سبب می شود که برخلاف شستشوی دستی خودرو ، پس از پایان عملیات هیچ گونه لک یا رد بر روی بدنه برجای نماند. از سوی دیگر کاربرد مواد شوینده تخصصی و استاندارد در دستگاه های کارواش اتوماتیک نه تنها از آسیب دیدگی رنگ خودرو جلوگیری نموده و کیفیت عملیات را به نحو چشمگیر افزایش می دهد، بلکه باعث می شود لایه ای محافظ بر روی خودرو تشکیل شده و میزان جذب آلودگی بر روی سطح خودرو کاهش یابد.


سرعت بالاتر

برای شستشوی کامل یک خودرو و انجام کلیه مراحل آب کشی و خشک شدن آن توسط یک دستگاه کارواش اتوماتیک به حداکثر 10 دقیقه زمان نیاز می باشد. از مقایسه این زمان با مدت زمان لازم برای شستشوی ماشین به روش دستی می توان به کارایی بالای دستگاه و  میزان صرفه جویی در زمان پی برد.


سازگاری با محیط زیست

بررسی ها نشان می دهد که میزان مصرف آب در شستشوی یک خودرو به روش دستی به طور متوسط در حدود 570 لیتر آب می باشد حال انکه برای شستشوی هر خودرو توسط کارواش اتوماتیک تنها  130 لیتر آب مصرف می گردد. از سوی دیگر، امکان اضافه نمودن تجهیزات بازیافت آب به سیستم باعث می شود که بخش اعظم آب مصرف شده، بازیافت گردیده و مجددا مورد استفاده قرار گیرد.  همچنین هنگام استفاده از سیستم های کارواش اتوماتیک، ماده شوینده به صورت کاملا دقیق و برنامه ریزی شده پاشش می گردد و بدین ترتیب علاوه بر کاهش هزینه ها، از ورود بیش از اندازه مواد شیشمایی به محیط زیست جلوگیری می شود. 


انواع سیستم های کارواش اتوماتیک بر اساس شیوه عملکرد :

دسته بندی سیستم های کارواش اتوماتیک بر اساس پارامترهای گوناگون قابل انجام است . اما یکی از کلی ترین و اساسی ترین معیارهای طبقه بندی کارواش های مکانیزه، شیوه عملکرد دستگاه و ساختار ظاهری آن می باشد. بر این اساس دستگاه های کارواش اتوماتیک عموماً به دو دسته اصلی تقسیم می شوند :


کارواش دروازه ای یا ریلی

در این مدل از کارواش های مکانیزه، تجهیزات مختلف دستگاه همچون برس ها، نازل های پاشش و خشک کن ها  بر روی یک دروازه قرار گرفته اند. با حرکت این دروازه، عملیات شستشو بر روی خودروی ثابت انجام می شود. مدل های کارواش دروازه ای از لحاظ هزینه خرید، مقرون به صرفه بوده و نیازمند فضای بزرگ نمی باشند. این مدل کارواش اتوماتیک بطور میانگین قادر به شستشوی 8 تا 12 خودرو در هر ساعت می باشد و برای کاربرد در شرایطی که تعداد خودروها بالا نیست، بسیار مناسب می باشد.


کارواش تونلی

در سیستم های کارواش تونلی برخلاف نوع دروازه ای، تجهیزات مرتبط با هر مرحله از عملیات شستشوی خودرو ثابت بوده و در امتداد یکدیگر قرار دارند. در این مدل کارواش اتوماتیک، خودرو بر روی یک بخش متحرک قرار گرفته و با حرکت این نوار نقاله در فضای تونل مانند تشکیل شده توسط تجهیزات، عملیات شستشو مرحله به مرحله انجام می گیرد. بر این اساس سرعت کار در کارواش تونلی به مراتب بیشتر از مدل دروازه ای می باشد و این دستگاه برای شستشوی 50 تا100 خودرو در ساعت مناسب خواهد بود. ساختار کارواش تونلی باعث می شود که این کارواش به فضای بزرگتری نسبت به کارواش دروازه ای نیاز داشته باشد.


مراحل مختلف عملیات شستشو توسط کارواش اتوماتیک :

در اغلب سیستم های کارواش اتوماتیک, عملیات شستشو شامل مراحل پیش شستشو با نازل پاشش آب فشار و نازل پاشش شامپو و فوم کارواش، مرحله برس زنی, مرحله آب کشی و مرحله  پاشش واکس و خشک کردن می باشد.


اجزای تشکیل دهنده ی کارواش اتوماتیک :

سیستم های کارواش اتوماتیک از اجزای گوناگونی تشکیل شده اند  که هر کدام وظیفه انجام بخشی از عملیات شستشوی خودرو را بر عهده دارند. مهم ترین اجزای تشکیل دهنده کارواش اتوماتیک عبارتند از: 


نازل پاشش مواد شوینده کارواش

فوم و مواد شوینده شیمیایی به دلیل دارا بودن قدرت پاک کنندگی بالا، کیفیت عملیات شستشوی خودرو را افزایش می دهند. به علاوه کاربرد این مواد می تواند برای بسیاری از مشتریان ظاهری جذاب و سرگرم کننده داشته باشد. نازل های مورد استفاده در سیستم های کارواش اتوماتیک قابلیت پاشش انواع گوناگونی از مواد شوینده و فوم را به نسبت قابل تنظیم و به منظور انجام انواع عملیات شستشوی خودرو دارا می باشند؛ اما بهره گیری از مواد شوینده استاندارد و تخصصی، طول عمر و کارایی بالای دستگاه را در مدت زمانی طولانی تضمین می نماید.


برس ها

دستگاه های کارواش اتوماتیک عمدتا به یک برس افقی و دو برس عمودی مجهز بوده و بسته به نوع و مدل انتخابی امکان تجهیز به برس های چرخ/رینگ شوی، برس های افقی و عمودی کمکی و نیم برس ها را دارا می باشند. دو برس عمودی دستگاه وظیفه شستشوی دو طرف خودرو و برس افقی وظیفه شستشوی سقف خودرو را به عهده دارند. در دستگاه های کارواش اتوماتیک مدرن، امکان تنظیم زاویه برس های عمودی به منظور انطباق بیشتر با بدنه خودرو وجود دارد. از مهم ترین نکات مرتبط با برس های کارواش ، جنس آنها می باشد. برس های مورد استفاده در  کارواش های اتوماتیک غالبا از  الیاف پلی اتیلنی و یا از نوار های فوم تولید می شوند. این نوع برس ها  ضمن انجام عملیات برس زنی و شستشو به نحو موثر و مطلوب، سلامت خودرو را حفظ نموده و هیچ گونه آسیبی به بدنه ی آن وارد نمی کنند.


نازل آب کشی  و پاشش وکس

نازل های آب کشی همانطور که نام آنها مشخص می نماید، مسئول پاشش آب بر سطح خودرو پس از اتمام عملیات برس زنی می باشند و کف و آلودگی های موجود باقی مانده را بطور کامل شسته و بدنه ماشین را از وجود هر نوع ماده کاملا پاک می نمایند. نازل های آب کشی علاوه بر شستشوی خودرو با آب، وظیفه پاشش واکس را نیز بر عهده دارند. امکان پاشش واکس یکی از امکانات ویژه بکار رفته در سیستم های کارواش اتوماتیک مدرن می باشد. اعمال واکس بر بدنه مرطوب خودرو سبب تجمیع قطراب آب گردیده و به خشک شدن بهتر خودرو  کمک می نماید. همچنین بهره گیری از واکس می تواند موجب افزایش درخشندگی خودرو و کاهش جذب آلودگی ها بر روی بدنه آن گردد. 


خشک کن ها

آخرین مرحله از عملیات شستشوی یک خودرو توسط کارواش اتوماتیک، مرحله خشک کردن می باشد که به کمک  دمیدن باد گرم توسط فن های ویژه صورت می گیرد. فن ها می توانند بصورت ثابت یا متحرک باشند. فن های متحرک با نزدیک شدن به سطح خودرو کیفیت و سرعت خشک کردن را افزایش می دهند. 


انواع سیستم های کارواش بر اساس نوع کاربری :

از دیگر وجوه تمایز مدل های مختلف کارواش اتوماتیک تفاوت در نوع کاربری آنها می باشد. بر این اساس دستگاه های کارواش به انواع زیر تقسیم می شوند:


-کارواش خودروهای سواری

- کارواش خودروهای سنگین

- قطار شوی اتوماتیک