دستگاه کارواش ماشین - automatic-car-washes

انجام مراحل مختلف شستشوی خودرو شامل شستشو با مواد شوینده، آب کشی و خشک کردن ماشین به روش سنتی و دستی، فرآیندی خسته کننده، زمان بر و پرهزینه می باشد. این فرآیند بعلت اتلاف قابل توجه آب و مواد شوینده و وارد نمودن حجم بالایی از آلودگی به محیط، با محیط زیست سازگار نمی باشد. از سوی دیگر، بعلت استفاده از آب حاوی املاح و رسوبات مختلف نتیجه ای مطلوب در پی نخواهد داشت. همزمان با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، روش های مدرن شستشوی خودرو و سیستم هایدستگاه کارواش ماشینبه تدریج جایگزین روش های سنتی گردیده و بعلت سرعت و کیفیت بالاتر، مقرون به صرفه بودن و سازگاری بیشتر با محیط زیست به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. بدون تردید رشد روز افزون بازار دستگاه هایدستگاه کارواش ماشینعلاوه بر رضایت خاطر مشتریان، سود آوری این دستگاه ها و استقبال سرمایه گذاران از راه اندازی این مدل از دستگاه های شستشوی ماشین نیز در توسعه این بازار نقش اساسی داشته اند.


مزایایدستگاه کارواش ماشیندر مقایسه با کارواش دستی :

استفاده از سیستم هایدستگاه کارواش ماشینبرای شستشوی خودرو در مقایسه با روش های دستی دارای مزایای متعدد می باشد که باعث افزایش روز افزون استفاده از این دستگاه ها شده است. برخی از مزایای این دستگاه ها عبارتند از عبارتند از:


کیفیت بالاتر

 بهره‌مندی سیستم هایدستگاه کارواش ماشیناز تجهیزات تصفیه آب سبب می شود که برخلاف شستشوی دستی خودرو، پس از پایان عملیات هیچ گونه لک یا رد آب بر روی بدنه  خودرو برجای نماند. از سوی دیگر کاربرد مواد شوینده تخصصی و استاندارد در دستگاه هایدستگاه کارواش ماشیننه تنها از آسیب دیدگی رنگ خودرو جلوگیری نموده و کیفیت عملیات را به نحو چشمگیری افزایش می دهد، بلکه باعث می شود لایه ای محافظ بر روی خودرو تشکیل شده و میزان جذب آلودگی بر روی سطح خودرو کاهش یابد.


سرعت بالاتر

برای شستشوی کامل یک خودرو و انجام کلیه مراحل شستشو، آب کشی و خشک شدن آن توسط یک دستگاهدستگاه کارواش ماشینبه حداکثر 10 دقیقه زمان نیاز می باشد. از مقایسه این زمان با مدت زمان لازم برای شستشوی ماشین به روش دستی می توان به کارایی بالای دستگاه و  میزان صرفه جویی در زمان پی برد.


سازگاری با محیط زیست

بررسی ها نشان می دهد که میزان مصرف آب در شستشوی یک خودرو به روش دستی به طور متوسط در حدود 570 لیتر آب می باشد، حال آنکه برای شستشوی هر خودرو توسطدستگاه کارواش ماشینتنها  130 لیتر آب مصرف می گردد. از سوی دیگر، امکان اضافه نمودن تجهیزات بازیافت آب به سیستم باعث می شود که بخش اعظم آب مصرف شده، بازیافت گردیده و مجددا مورد استفاده قرار گیرد. همچنین هنگام استفاده از سیستم های کارواش اتوماتیک، ماده شوینده به صورت کاملا دقیق و برنامه ریزی شده پاشش می گردد و بدین ترتیب علاوه بر کاهش هزینه ها، از ورود بیش از اندازه مواد شیمیایی به محیط زیست جلوگیری می شود. 


انواع سیستم هایدستگاه کارواش ماشینبر اساس شیوه عملکرد:

دسته بندی سیستم هایدستگاه کارواش ماشینبر اساس پارامترهای گوناگون قابل انجام است. اما یکی از کلی ترین و اساسی ترین معیارهای طبقه بندی دستگاه های شستشوی ماشین، شیوه عملکرد دستگاه و ساختار ظاهری آن می باشد. بر این اساس دستگاه هایدستگاه کارواش ماشینعموماً به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:


کارواش دروازه ای یا ریلی

در این مدل از دستگاه های مکانیزه شستشوی ماشین، تجهیزات مختلف دستگاه همچون برس ها، نازل های پاشش و خشک کن ها بر روی یک دروازه قرار گرفته اند. با حرکت این دروازه، عملیات شستشو بر روی خودروی ثابت انجام می شود. مدل های دروازه ای، از لحاظ هزینه خرید، مقرون به صرفه بوده و نیازمند فضای بزرگ نمی باشند. این مدلدستگاه کارواش ماشینبطور میانگین قادر به شستشوی 8 تا 12 خودرو در هر ساعت بوده و برای کاربرد در شرایطی که تعداد خودروها بالا نیست، بسیار مناسب می باشد.


کارواش تونلی

در سیستم های کارواش تونلی برخلاف کارواش دروازه ای، تجهیزات مرتبط با هر مرحله از عملیات شستشوی خودرو ثابت بوده و در امتداد یکدیگر قرار دارند. در این مدل از دستگاه های شستشوی ماشین، خودرو بر روی یک بخش متحرک قرار گرفته و با حرکت این نوار نقاله در فضای تونل مانند تشکیل شده توسط تجهیزات، عملیات شستشو مرحله به مرحله انجام می گیرد. بر این اساس سرعت کار در کارواش تونلی به مراتب بیشتر از مدل دروازه ای می باشد و این دستگاه برای شستشوی 50 تا 100 خودرو در ساعت مناسب خواهد بود. ساختار کارواش تونلی به گونه ای است که برای نصب آن، فضای بزرگتری نسبت به مدل های دروازه ای نیاز است.


مراحل مختلف عملیات شستشو توسطدستگاه کارواش ماشین:

در اغلب سیستم های کارواش اتوماتیک، عملیات شستشو شامل مراحل پیش شستشو با نازل پاشش آب پر فشار و نازل پاشش شامپو و فوم، مرحله برس زنی, مرحله آب کشی و مرحله پاشش واکس و خشک کردن می باشد.


مهمترین اجزای تشکیل دهنده یدستگاه کارواش ماشین:

سیستم هایدستگاه کارواش ماشیناز اجزای گوناگونی تشکیل شده اند که هر کدام وظیفه انجام بخشی از عملیات شستشوی خودرو را بر عهده دارند. مهم ترین اجزای تشکیل دهندهدستگاه کارواش ماشینعبارتند از: 


نازل پاشش مواد شوینده

فوم و مواد شوینده شیمیایی به دلیل دارا بودن قدرت پاک کنندگی بالا، کیفیت عملیات شستشوی خودرو را افزایش می دهند. به علاوه کاربرد این مواد می تواند برای بسیاری از مشتریان ظاهری جذاب و سرگرم کننده داشته باشد. نازل های مورد استفاده در سیستم هایدستگاه کارواش ماشینقابلیت پاشش انواع گوناگونی از مواد شوینده و فوم را به نسبت قابل تنظیم و به منظور انجام انواع عملیات شستشوی خودرو دارا می باشند؛ اما بهره گیری از مواد شوینده استاندارد و تخصصی، طول عمر و کارایی بالای دستگاه را در مدت زمانی طولانی تضمین می نماید.


برس ها

دستگاه هایدستگاه کارواش ماشینعمدتا به یک برس افقی و دو برس عمودی مجهز بوده و بسته به نوع و مدل انتخابی امکان تجهیز به برس های چرخ/رینگ شوی، برس های افقی و عمودی کمکی و نیم برس ها را دارا می باشند. دو برس عمودی دستگاه وظیفه شستشوی دو طرف خودرو و برس افقی وظیفه شستشوی سقف خودرو را به عهده دارند. در دستگاه هایدستگاه کارواش ماشینمدرن، امکان تنظیم زاویه برس های عمودی به منظور انطباق بیشتر با بدنه خودرو وجود دارد. از مهم ترین نکات مرتبط با برس های شستشو، جنس آنها می باشد. برس های مورد استفاده در  کارواش اتوماتیک غالبا از الیاف پلی اتیلنی و یا از نوار های فوم تولید می شوند. این نوع برس ها ضمن انجام عملیات برس زنی و شستشو به نحو موثر و مطلوب، سلامت خودرو را حفظ نموده و هیچ گونه آسیبی به بدنه ی آن وارد نمی کنند.


نازل آب کشی  و پاشش واکس

نازل های آب کشی همانطور که نام آنها مشخص می نماید، مسئول پاشش آب بر سطح خودرو پس از اتمام عملیات برس زنی می باشند و کف و آلودگی های موجود باقی مانده را بطور کامل شسته و بدنه ماشین را از وجود هر نوع ماده کاملا پاک می نمایند. نازل های آب کشی علاوه بر شستشوی خودرو با آب، وظیفه پاشش واکس را نیز بر عهده دارند. امکان پاشش واکس یکی از امکانات ویژه بکار رفته در سیستم هایدستگاه کارواش ماشینمدرن می باشد. اعمال واکس بر بدنه مرطوب خودرو سبب تجمیع قطرات آب گردیده و به خشک شدن بهتر خودرو  کمک می نماید. همچنین بهره گیری از واکس می تواند موجب افزایش درخشندگی خودرو و کاهش جذب آلودگی ها بر روی بدنه آن گردد. 


خشک کن ها

آخرین مرحله از عملیات شستشوی یک خودرو توسط کارواش اتوماتیک، مرحله خشک کردن می باشد که به کمک دمیدن باد گرم توسط فن های ویژه صورت می گیرد. فن ها می توانند بصورت ثابت یا متحرک باشند. فن های متحرک با قابلیت نزدیک شدن به سطح خودرو را دارند که موجب افزایش کیفیت و سرعت خشک کردن می شوند.


انواع سیستم های کارواش بر اساس نوع کاربری :

از دیگر وجوه تمایز مدل های مختلفدستگاه کارواش ماشینتفاوت در نوع کاربری آنها می باشد. بر این اساس دستگاه های شستشوی ماشین اتوماتیک به انواع زیر تقسیم می شوند:


- کارواش خودروهای سواری

- کارواش خودروهای سنگین

- قطار شوی اتوماتیک