باس واش - Heavy Vehicle car Wash

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه نظافت صنعتی و روش های مدرن نظافتی، استفاده ازباس واشاتوماتیک به منظور شستشوی کامل و مقرون به  ماشین های سنگین و اتوبوس های شهری و بین شهری در حداقل زمان ممکن، گسترش یافته است. با توجه به ابعاد ماشین های سنگین و بزرگ، شستشو و نظافت آنها به طور دستی توسط کاربر، کاری بسیار دشوار می باشد که ضمن صرف زمان و انرژی زیاد، نتیجه ای چندان مطلوب به دنبال نخواهد داشت. زیرا دسترسی به قسمت های فوقانی و سقف این رده از وسایل نقلیه دشوار می باشد. هنگام استفاده ازباس واش،هیچ گونه نیروی انسانی بطور مستقیم در عملیات شستشو و نظافت درگیر نشده و عملیات نظافت و شستشوی وسیله نقلیه بصورت کاملا اتوماتیک توسط دستگاه انجام می پذیرد.


انواعباس واش:


دو گروه اصلیباس واش، کارواش دروازه ای و ثابت می باشند. همانگونه که از نامباس واشثابت پیداست دستگاه بطور کامل در یک مکان ثابت بوده و وسیله نقلیه با دستوراتی که از قسمت مانیتورینگ دریافت می نماید، به منظور شستشوی کامل تمامی بخش های خود جابجا می شود. عملیات قابل انجام توسطباس واشبه ترتیب بر روی بدنه وسیله نقلیه اعمال می گردد و جابجایی دستگاه توسط شخص داخل ماشین صورت می پذیرد. این موضوع گویای این می باشد که در هنگام شستشو و نظافت درباس واشثابت، احتیاج به یک نیروی انسانی در داخل وسیله نفلیه می باشد تا در زمان بندی های مشخص شده توسط دستگاه، وسیله نقلیه را به حرکت در آورد، از این رو به این نوع کارواش، ثابت می گویند. نوع دیگری ازباس واش، کارواش های دروازه ای می باشند که با نصب بر روی ریل های موازی امکان حرکت در طول مسیر نظافتی را دارا می باشند. این نوع ازباس واشتمامی بدنه وسیله نقلیه را درون خود پوشش می دهد و با حرکت بر روی ریل های خود، تمامی قسمتهای بدنه را تحت عملیات شستشو قرار می دهد. هنگام استفاده از این نوع کارواش ماشین سنگین الزامی به وجود کاربر در داخل وسیله نقلیه نمی باشد و دستگاه با توجه به عملکرد مشخص نظافتی خود، بر روی ریل حرکت کرده و فرامین نظافتی را بطور کامل بر روی بدنه وسیله نقلیه انجام می دهد تا شستشو و نظافت آن بصورت کامل صورت پذیرد.


مزایای استفاده ازباس واش:

استفاده ازباس واشبرای شستشوی وسایل نقلیه برخوردار از ابعاد بزرگ دارای مزایای متعدد می باشد که برخی از آنها عبارتند از:


شستشوی سريع


انواعباس واشبا توجه به ابعاد بسیار بزرگی که دارند از سرعت شستشو و نظافت بسیار مناسبی برخوردار می باشند. در هر دو مدلباس واشدروازه ای و ثابت امکان شستشوی کامل و سریع وسیله نقلیه با توجه به عملیات انتخاب شده توسط کاربر  وجود دارد. اگر چه روند شستشو دارای نظم و مراحل مشخصی است اما کاربر می تواند این مراحل نظافتی را تغییر دهد و باعث تسریع در روند شستشو شود. شایان ذکر است که شستشو توسط سیستم های مکانیزه و کارواش ماشین  سنگین بسیار سریع تر و کامل تر از نظافت به صورت دستی صورت می پذیرد. همچنین خطرات احتمالی وارده در حین نظافت و شستشو نیز به حداقل خود می رسد.


استفاده از فضای كم


از آنجایی که شستشو و نظافت یک ماشین سنگین و بزرگ مستلزم داشتن فضایی وسیع است، انتظار میرود مکان های مورد استفاده برای شستشو و نظافت این وسایل نقلیه بزرگ و وسیع باشند. اما با طراحی و نوآوری در صنعت نظافت شاهد شیوه نظافتی به گونه تمام اتوماتیک با حداقل نیروی کار و حداکثر کارایی هستیم. هر دو مدلباس واشبا در نظر گرفتن راندمان و بهره کاری، دارای ابعاد بسیار مناسب و بهینه می باشند و فضای اشغال شده توسط تجهیزات مربوطه چندان بزرگ نمی باشد. لازم به ذکر است کهباس واشثابت دارای فضای اشغالی کمتری نسبت به مدل های دروازه ای می باشد. زیرا که تجهیزات در این کارواش ثابت بوده و وسیله نقلیه متحرک می باشد. اما باید در نظر داشت که شستشو و نظافت باباس واشدروازه ای بصورت کاملا اتوماتیک و در مدت زمان کمتری انجام می پذیرد چرا که منتظر فرامین حرکتی از سوی کاربر نمی باشد.   


مناسب برای وسايل نقليه بزرگ


یکباس واشبه نسبت کارواش های معمولی دارای ابعاد و اندازه بزرگتری می باشد چرا که وظیفه شستشو و نظافت وسایل نقلیه بزرگتری را بر عهده دارد. به همین جهت نمی توان از کارواش های معمولی برای ماشین های سنگین استفاده نمود. انواعباس واشدارای ارتفاعی چندین برابر کارواش های معمولی  می باشند تا ماشین های بزرگ بطور کامل درون آنها قرار گیرند. بعلاوه این کارواش ها دارای برس های شستشوی بلندتر میباشند و بطور کلی برای شستشو و نظافت ماشین های بزرگ و سنگین طراحی شده اند. از سوی دیگر یکباس واشمی تواند کارکردی چند گانه داشته باشد چرا که توانایی شستن وسایل نقلیه عمومی و کوچک تر را نیز دارا می باشد.   


قابليت دستيابی و شستشوی بخش های مختلف و دور از دسترس


شستشو و نظافت توسط یکباس واشبطور کامل و دقیق انجام می پذیرد چرا که قطر برس های نظافتی این دستگاه  بزرگ می باشد و بخش های دور از دسترس را نیز بطور کامل نظافت و شستشو می نماید. برس های نظافتی این دستگاه صنعتی دارای جنس پلی اتیلن می باشند که با توجه به انعطاف پذیری بسیار بالایی که در امر نظافت دارد به راحتی به داخل نقاط کور و غیر قابل دسترس نفوذ می کند و شستشویی دقیق و کامل را ارائه می دهد. در هنگام برس زنی توسطباس واش، آب به منظور شستشوی آلودگی بر روی برس ریخته می شود که باعث شستشو و نظافت ان می شود. جلوگیری از پاشش آب بر روی برس در حین نظافت باعث آلوده ماندن برس و خراب شدن آن می شود. سیتسم پاشش اب بر روی دستگاه می تواند به صورت بسیار پر فشار، آب را پاشش نماید تا آلودگی های دور از دسترس که با برس قابل نظافت نمی باشند، نیز بطور کامل پاک شوند. همچنین امکان پاشش آب بر سطوح زیرین وسایل نقلیه نیز وجود دارد که باعث می شود تا تمامی قسمت های زیرین اتومبیل به طور کامل شسته شوند.


سرعت بالای شستشو


یکباس واشدارای عملکرد بسیار قوی در شستشو و نظافت وسایل نقلیه عمومی می باشد. سرعت بالای شستشو، در کنار دقت و عملکرد مقرون به صرفه از جمله ویژگی های بارز یکباس واشمی باشد. انواعباس واشبا پاشش اب به صورت پر فشار و برس زنی کناره ها و سقف ماشین امکان نظافت و شستشوی دستگاه را بطور کامل فراهم می نمایند. از آنجایی که اندازه این کارواش بسیار بزرگ می باشد، طراحی و کارایی سیستم خشک کن بصرفه و کارامد نمی باشد. دستگاه های نظافتی سنگین شوی بطور کلی از اب تصفیه شده استفاده می کنند تا پس از انجام عملیات شستشو وسیله نقلیه بدون سیستم خشک کن، بطور کامل و بدون باقی ماندن لک، خشک شوند.

انواع باس واش

مرتب سازی براساس :