کارواش قطار شوی اتوماتیک - train wash

در ناوگان حمل و نقل ریلی به جهت تعدد رفت و آمد قطارهای شهری و بین شهری و لزوم پاکیزگی قطارها، به طور مداوم قطارها مورد شستشو و نظافت قرار می گیرند. انجام عملیات نظافت و شستشو بدنه قطار توسط نیروهای انسانی علاوه بر عدم نظافت با کیفیت مطلوب، موجب هدر رفتن آب مصرفی و سرعت پایین شستشو می گردد. به همین دلیل استفاده از یک سیستم مکانیزه نظیر کارواش اتوماتیک قطارشوی بسیار توصیه می شود. دستگاه کارواش  تمام اتوماتیک قطارشوی با قرارگیری در محل نگهداری خودروها عملیات نظافت و شستشو را  با سرعت عمل، کیفیت بالا و مصرف بهینه آب انجام می دهد و همچنین از آسیب دیدگی  بدنه قطار، جلوگیری می نماید.

 

ساختار کلی کارواش اتوماتیک قطار شوی

ساختار و نوع کارواش اتوماتیک قطارشوی با توجه به طول زیاد بدنه قطار بهتر است که به صورت تونلی باشد. به این صورت که تجهیزات کنار هم و با فاصله و به شکل ثابت بر روی یک فوندانسیون قرار بگیرند. استفاده از چنین مدلی برای شستشوی قطار موجب افزایش سرعت شستشو می شود. در این مدل کارواش، تجهیزات ثابت هستند و راننده، قطار را از روی ریل های تعبیه شده بر روی زمین و در بین تجهیزات حرکت می دهد تا به ترتیب از بین تجهیزات عبور کرده و مورد نظافت و شستشو قرار بگیرد.

 

تجهیزات اصلی کارواش اتوماتیک قطارشوی

کارواش اتوماتیک قطار شوی در حالت پایه با تجهیزات زیر ارائه می شود:چراغ های اعلان حرکت یا توقف قطار

در طول مسیر کارواش تونلی در چند جا لازم است که قطار توقف کند تا عملیات شستشو بر روی بدنه آن انجام شود. چون قطار توسط کاربر حرکت داده می شود این چراغ های قرمز و سبز به کاربر اطلاع می دهد که باید حرکت یا توقف کند.

نازل ها

در مرحله اول، با پاشش آب، بدنه قطار تحت شستشوی اولیه قرار می گیرد تا برای عملیات برس زنی آماده باشد و همچنین در مرحله آخر بعد از عملیات برس زنی، به وسیله ی پاشش آب، آلودگی ها و مواد شوینده از روی بدنه شستشو می شود. جنس این نازل ها در نوع با کیفیت آن، اغلب از فولاد ضد زنگ است و همچنین در مرحله برس زنی از نازل برای پاشش فوم و شامپو استفاده می شود.

برس ها

در کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی چهار برس عمودی تعبیه شده است که در حین حرکت آهسته قطار از بین آن ها، پس از پاشش شامپو شروع به نظافت بدنه قطار می کنند، این چهار برس به صورت دسته های دوتایی در دو طرف قطار قرار دارند. جنس این برس ها در مدل با کیفیت آن، اغلب از جنس پلی اتیلن با فشردگی بالا می باشد تا سطح بدنه قطار را عمیق تر و قوی تر نظافت کند، همچنین این برس ها از طریق سنسور تنظیم چرخش و فشار، کنترل می شوند.

 

تجهیزات اختیاری دستگاه کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی

کارواش اتوماتیک تونلی  قطار شوی می تواند بنا به درخواست مشتری به تجهیزات جانبی زیر تجهیز شود:نازل های پاشش مواد شوینده

در مرحله پیش شستشو و پس از محل قرارگیری نازل های پاشش آب اولیه، می توان از نازل های پاشش مواد شوینده استفاده کرد. وجود این مرحله و پاشش این مواد کمک می کند که آلودگی های سخت و ماندگار از روی بدنه قطار در واکنش با این مواد به راحتی پاک شوند. در این مرحله از دو نازل ضد زنگ استفاده شده است.

نازل های پاشش آب پر فشار

در مرحله پیش شستشو می توان از نازل های پر فشار آب استفاده کرد تا گل و لای و شن و ماسه موجود بر روی بدنه شستشو شود و در مرحله برس زنی خط و خشی بر روی بدنه قطار ایجاد نشود. جنس این نازل ها از فولاد ضد زنگ است.

پنل زیرشویی

بنا به درخواست خریدار می توان در مرحله قبل از برس زنی، سطح زمین کارواش اتوماتیک را به سیستم زیرشویی مجهز کرد تا هنگام عبور قطار از این قسمت، زیر قطار با فشار بالای آب شستشو شود.

برس های شستشوی جلو، عقب و بالای قطار

در قسمت برس زنی میتوان کارواش را به برس هایی طراحی شده برای شستشوی جلو و پشت و همچنین بالای قطار تجهیز کرد تا کیفیت و سرعت نظافت و شستشو بیشتر شود.

نازل پاشش واکس

در مرحله بعد از آبکشی می توان از نازل های پاشش واکس استفاده کرد تا موجب درخشندگی سطح بدنه شود، همچنین بدنه قطار به دلیل سرعت بالای آن و حرکت در خلاف جهت هوا، دچار سایش می شود که اگر بر روی سطح آن واکس پاشش شود، رنگ بدنه قطار دچار ساییدگی ناشی از برخورد با جریان مخالف هوا در حرکت، نمی شود.

نازل شستشوی نهایی

می توان بعد از مرحله پاشش واکس، نازل های پاشش آب قرار داد تا در عملیات شستشوی نهایی، کیفیت عملیات را افزایش دهند و هرگونه مواد باقی مانده بر روی بدنه قطار را پاک نمایند، می توان بنا به در خواست خریدار، کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی را به سیستم جدا سازی آب برای شستشو و آب کشی نهایی مجهز کرد. به کمک این سیستم می توان برای شستشو بدنه از آب بازیافتی و در مرحله آب کشی نهایی از آب تصفیه شده استفاده کرد تا علاوه بر کاهش هزینه مصرف آب، موجب افزایش کیفیت شستشو شود.

 
مزایای کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی

همیشه شستشو و نظافت بدنه قطارها کار سخت و زمان بری بوده و بسیار پر هزینه است چرا که با مصرف زیاد آب و تعداد بالای نیروی انسانی عملیات شستشو انجام می شود که غالبا نتیجه کار کیفیت مطلوبی ندارد. به همین دلیل استفاده از کارواش اتوماتیک تونلی قطار شوی ، بعنوان گزینه ای بسیار مناسب و سریع گسترش پیدا کرده است زیرا تمام مراحل دستگاه به صورت اتوماتیک و بسیار سریع انجام می شود و همچنین با مصرف بهینه آب و وجود سیستم بازیافت آب در بعضی مدل ها به محیط زیست و کنترل هزینه ها کمک می کند. برای شستشو قطار با این روش استفاده از نیروی زیاد انسانی به حداقل رسیده و تنها به دو کاربر نیاز دارد، یکی برای حرکت دادن قطار و دیگری برای روشن کردن دستگاه. وجود تجهیزات با کیفیت در کارواش قطارشوی معتبر، موجب افزایش کیفیت عملیات می شود.

انواع کارواش قطار شوی اتوماتیک

مرتب سازی براساس :