تصفیه آب - water treatment

آب یکی از عناصر اصلی در کارواش می باشد، به همین دلیل توسعه سیستم آبرسانی و بازیافت در یک مجموعه کارواش، از فاکتور هایی هستند که در یک کارواش باید مد نظر قرار گیرند. سه نوع آب بازیافت شده، آب معمولی و آب اسمز معکوس در یک کارواش استفاده می گردد. برای اطمینان از کیفیت شستشو، توصیه می  شود این سه نوع آب در مراحل مختلف شستشو مورد استفاده قرار گیرند. آب بازیافت شده برای مرحله پیش شستشو، آب معمولی در طول شستشو و آب اسمز معکوس در مرحله آبکشی و واکس زنی  مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت بازیافت، مصرف آب کمتر شده در نتیجه هزینه های کلی کارواش پایین می آید. کارواش اتوماتیک تا 40 درصد و کارواش دستی تا 33 درصد موجب صرفه جویی در آب می گردند. سیستم تصفیه کارواش و بازیافت در یک کارواش تعهد به محیط زیست و حفاظت از آن است.


راه حل های پیشرفته برای تصفیه آب

بسیاری از کارواش های اتوماتیک  موجود با بهره گیری از آب شهری و آب چاه  به شستشوی خودو ها می پردازند. از طرفی آب مصرفی در کارواش های اتوماتیک ، به سبب املاح موجود ممکن است که به مرور زمان ، رسوباتی از خود به جا گذارد و بر عملکرد دستگاه تاثیرات منفی باقی گذارد که عملاً دستگاه را نا کارآمد جلوه کند. ازاین رو ،جهت جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی و به منظور بالا بردن کیفیت شستشوی ، بهره گیری از تصفیه آب با بهینه سازی فرایند شستشو در کارواش های صنعتی سبب طول عمر دستگاه می گردد. در واقع اگر در شستشوی خودرو از آب با کیفیت و تصفیه شده استفاده نگردد، پس از شستشو حتما بر روی شیشه و بدنه آن لکه های آب باقی می ماند. به همین دلیل برای اطمینان از خلوص آب و بالا بردن کیفیت شستشو از دستگاه سیستم تصفیه کارواش استفاده می شود. از سوی دیگر نیز در صورتی که آب مصرفی بازیافت و تصفیه شود و مجددا قابل مورد استفاده قرار گیرد، به میزان زیادی در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. دستگاه های سیستم تصفیه کارواش چنین عملی را نیز به خوبی انجام می دهند. دستگاه هایی گه در کارواش ها مورد استفاده قرار می گیرند به دو دسته سیستم سیستم تصفیه کارواش و سیستم برگشت آب تقسیم می شوند. دستگاه های تصفیه آب، سختی و املاح آب را گرفته و باعث می شوند آب خالص تری جهت شستشو در دسترس قرار گیرد تا کیفیت شستشو بالا رود. دستگاه های برگشت آب، برای بازیافت و استفاده مجدد از آب مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. از این دستگاه ها برای صرفه جویی در مصرف آب و در نتیجه کاهش هزینه ها استفاده می گردد. دو دستگاه Small Flow Rates و Medium Flows برای سیستم تصفیه کارواش و Bios، ZEOLIS و Mobile recycling system برای بازیافت آب مورد استفادع قرار می گیرند. Bios

واحد تصفیه که برای استفاده مجدد از آب استفاده می شود، برای شستشوی اتومبیل ها، اتوبوس ها و کامیون ها با به کارگیری سیستم بیولوژیکی با ظرفیت 6000 لیتر در ساعت، مورد استفاده قرار می گیرد. یک فرایند بیولوژیکی، با حذف مواد آلی (که به طور عمده از مواد شوینده، واکس، روغن و هیدروکربن ها است) از آب، موجب کاهش آلودگی های آن می گردد. علاوه بر این، توده های معلق، یعنی ذرات رسوبی توسط این دستگاه به راحتی حذف می شوند.


ZEOLIS

ZEOLIS قدرت خود را از زئولیت گرفته که یک ماده تصفیه جدید با منشاء آتشفشانی است. این ماده بسیار متخلخل بوده و چگالی آن مشابه آب می باشد. آب از سمت یک واحد به صورت کامل جریان می یابد، و به وسیله ژئولیت فیلتر می شود و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت دیگر سیستم تصفیه کارواش با این روش، سرعت بالای فیلتراسیون آن است. 


Mobile recycling system

مخزن بازیافتی که طراحی شده شامل مراحل و طبقات مختلف بازیافت برای انجام شستشو می باشد. این واحد برای تاسیساتی مناسب است که بیشینه مصرف آن ها 5 متر مکعب در ساعت می باشد و فعالیت آن ها به گونه ای است که بتوانند از آب مصرفی مجددا استفاده نمایند. مراحل و طبقات مختلف این مخزن شامل رسوب گذاری و همگن سازی، جداسازی هیدروکربن، بازیافت فیزیکی، ضدعفونی کردن و در نهایت ذخیره سازی آب بازیافت شده در مخزن می باشد. 


 Small Flow Rates

این دستگاه با جداسازی املاح و ناخالصی های آب، برای تصفیه و دستیابی به سطح کیفی بالای آب در کارواش ها استفاده می شود.  آب عاری از املاح موجب بالا رفتن کیفیت شستشوی خودرو می گردد. از ویژگی های این تصفیه کننده می توان به ابعاد مناسب و کوچک آن اشاره نمود که باعث می شود فضای کمی از محیط را به خود اختصاص دهد. 


Medium Flows

کیفیت شستشوی خودرو بستگی به کیفیت آب مورد استفاده در شستشوی نهایی دارد و نتیجه زمانی درست خواهد بود که مواد جامد محلول در آب کمتر از 100 (ppm (mg/litre باشد. اما آب به صورت طبیعی دارای چنین سطحی از کیفیت نمی باشد. بنابراین برای بالا بردن سطح کیفی آب به چنین دستگاهی نیاز می باشد. این دستگاه راه حلی کامل برای کاهش ذرات محلول در آب است تا بتواند سطح آن را به 10-70 (ppm (mg/litre برساند. ابعاد مناسب این مدل دستگاه باعث می شود در فضاهای کوچک بتواند مورد استفاده قرار گیرد. 


انواع تصفیه آب

مرتب سازی براساس :