کارواش دروازه ای

rollover

کارواش دروازه ای

امروزه با توجه به افزایش روزافزون تعداد خودروهای سواری و سنگین، نیاز به روش های جدیدتر، کارآمد تر و سریعتر از پیش برای نظافت و شستشوی خودروها احساس می شود. کاربرد روش های سنتی نظافت و شستشوی خودرو و وسایل نقلیه، علاوه بر پرهزینه و زمان بر بودن، از کیفیت لازم و کافی برخوردار نبوده و با مصرف زیاد آب و انتشار آلودگی به محیط زیست آسیب می رساند. امکان آسیب دیدن خودرو در طول عملیات، یکی دیگر از مشکلات روش های سنتی نظافت و شستشوی خودرو می باشد. لذا استفاده از مکانیزم ها و روش های جدید نظافت، نظیر کارواش اتوماتیک توصیه میشود. کارواش اتوماتیک دروازه ای بکی از محبوب‌ترین مدل های دستگاه کارواش اتوماتیک می باشد که به دلیل دارا بودن سرعت شستشوی بالا و امکان احداث در فضای کوچک معمولا در محیط های شهری ترجیح داده می شود.

 

ساختار و نحوه عملکرد کارواش دروازه ای و خصوصیات هر مرحله

در کارواش اتوماتیک دروازه ای ، تمامی بخش‌های تشکیل دهنده و اجزاء دستگاه بر روی یک شاسی دروازه ای شکل قرار گرفته اند که این شاسی متحرک می‌باشد. در این مدل کارواش اتوماتیک، خودرو ثابت بوده و شاسی متحرک بر روی آن حرکت می نماید تا مراحل مختلف شستشو، آبکشی و خشک کردن انجام گیرد.

در حالت کلی روند شستشو در کارواش اتوماتیک به این صورت است: خودرو در محل مربوطه و در بین ریل های کارواش اتوماتیک دروازه ای قرار گرفته و سپس عملیات برس زنی با پاشش شامپو آغاز می شود و برس ها با حرکت کردن بر روی بدنه خودرو عملیات شستشو را انجام می دهند. در بعضی از مدل های کارواش اتوماتیک دروازه ای پیشرفته تر پیش از برس زنی، پاشش فوم برای رفع بیشتر آلودگی از روی بدنه ی خودرو و روان سازی حرکت برس ها بر روی بدنه، انجام می شود. مرحله ی بعدی آب کشی نهایی خودرو می باشد، در این مرحله با پاشش پر فشار آب به بدنه خودرو آلودگی ها و مواد شوینده باقی مانده از بدنه خودرو شستشو و پاک می شوند. بعد از انجام این مراحل، پاشش واکس به منظور جلادهی و خشک شدن راحت تر خودرو انجام می شود و در آخرین مرحله عملیات خشک کردن صورت میگیرد که با پاشش فشار زیاد هوا قطرات از روی بدنه خودرو زدوده می شوند، در این مرحله امکان پاشش سوپر واکس برای جلا بخشیدن به رنگ خودرو و همچنین ایجاد لایه محافظ روی بدنه در برابر گرد و غبار در مدل های پیشرفته تر ماشین شوی اتوماتیک هم وجود دارد. در بعضی از مدل های پیشرفته امکان تجهیز دستگاه کارواش دروازه ای به مرحله ی پیش شستشو می باشد که در این مرحله قبل از عملیات برس زنی، آب با فشار زیاد بر روی بدنه خودرو به منظور شستن شن و ماسه و گل و لای ، پاشش می شود. در صورت وجود شن و ماسه بر روی بدنه ، در مرحله برس زنی امکان آسیب دیدن بدنه خودرو وجود دارد. همچنین می توان کارواش اتوماتیک دروازه ای را به سیستم زیرشویی اتوماتیک جهت شستشوی زیر خودرو با آب فشار قوی تجهیز کرد. این قسمت به طور مجزا در کف محیط کارواش دروازه ای و بین ریل ها قرار می گیرد کارواش اتوماتیک دروازه ای قادر به نظافت انواع خودرو سواری، ون و وانت بار می باشد که البته در مدل های خاص آن امکان شستشوی وسایل نقلیه سنگین نظیر اتوبوس، کامیون و ...، می باشد

.

اجزای کارواش اتوماتیک دروازه ای

کارواش اتوماتیک دروازه ای از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است و این اجزا با بهره گیری از مکانیزم پیشرفته در کنار هم موجب با کیفیت تر شدن عملیات شستشو می شوند.

پنل کنترل

در تمام مدل های کارواش اتوماتیک دروازه ای یک صفحه کنترل مجهز به نمایشگر وجود دارد که کنترل کلیه مراحل عملیات شستشو از طریق این پنل انجام می شود. در مدل های پیشرفته تر کارواش اتوماتیک دروازه ای از طریق این کنترل پنل می توان حتی میزان پاشش مواد شوینده و فشار آب را هم تنظیم کرد.

نازل

پاشش آب و مواد شوینده در دستگاه کارواش اتوماتیک از طریق نازل ها انجام میشود. این نازل ها در مراحل مختلف مشغول فعالیت می باشند. در بعضی از مدل ها، در مرحله پیش شستشو، آب با فشار زیاد، جرم و شن و ماسه را از روی بدنه خودرو پاک میکند و در مراحل بعد فوم و شامپو از طریق نازل دیگری پاشش می شود و در مراحل آخر نازل دیگری برای آبکشی و پاشش واکس وجود دارد.

برس

دستگاه کارواش اتوماتیک از وجود دو برس عمودی و یک برس افقی و در بعضی از مدل های پیشرفته از چهار برس عمودی بهره می برد که با سطح نرم و ضد خش خود و با سرعت بالا بر روی بدنه حرکت کرده و موجب برطرف شدن آلودگی ها از روی بدنه می شوند. در مدل های پیشرفته تر کارواش اتوماتیک دروازه ای برس های عمودی برای شستشوی بهتر و آسیب ندیدن آیینه ها، به طور هوشمند زاویه دار می شوند تا در شرایط بهتری بدنه ی خودرو را شستشو دهند. همچنین دستگاه های ماشین شوی اتوماتیک دروازه ای می توانند بصورت استاندارد یا بنا به درخواست خریدار به برس های رینگ شوی تجهیز شوند. این برس با قابلیت تشخیص هوشمند محل چرخ ها، شستشوی چرخشی در دو جهت، همراه با پاشش مواد شوینده عملیات شستشوی رینگ ها را به نحو موثر انجام می دهد.

خشک کن

در مرحله آخر عملیات شستشو، خشک کن ها که به صورت افقی و عمودی قرار گرفته اند، با پاشش فشار زیاد هوا عملیات خشک کردن خودرو را انجام می دهند. در صورت وجود خشک کن مجهز به فلپ تغییر زاویه در کارواش اتوماتیک دروازه ای هدایت جریان باد طبق شکل بدنه خودرو صورت گرفته و سرعت و کیفیت خشک شدن افزایش می یابد. همچنین در مدل های پیشرفته تر ماشین شوی اتوماتیک دروازه ای امکان تجهیز دستگاه به خشک کن فوقانی اضافی برای سرعت بخشیدن به عملیات خشک کردن وجود دارد.

 

سیستم های ایمنی و محافظ

در کارواش های اتوماتیک دروازه ای با کیفیت از سنسورهای حرکتی متعدد از جمله فتوسل های کنترل فاصله خشک کن با بدنه خودرو ، سنسور مجاورتی تشخیص حد نهایی حرکت برس ها و ... استفاده شده تا از آسیب دیدن خودرو تا حد امکان جلوگیری شود. همچنین وجود سیستم هوشمند تغییر اتوماتیک جهت برس ها به منظور حفاظت از آیینه ها جزو سیستم های ایمنی کارواش اتوماتیک دروازه ای می باشد.


مزایای کارواش اتوماتیک دروازه ای

استفاده از کارواش اتوماتیک دروازه ای در مقایسه باروش های سنتی شستن ماشین موجب افزایش سرعت شستشو شده و ارائه خدمات به تعداد بیشتری از مشتریان را در بازه زمانی معین امکان پذیر می نماید. شستشوی کامل هر خودرو به همراه عملیات خشک کردن آن در کارواش اتوماتیک دروازه ای از حدود 7 دقیقه در مدل های ساده تر تا حدود 4  دقیقه در مدل های پیشرفته تر متغیر می باشد. از مهم ترین مزایای کارواش اتوماتیک دروازه ای می توان به کیفیت شستشوی بالاتر، کاهش 30 درصدی مصرف آب و 20 درصدی مصرف برق در مقایسه با روش های سنتی اشاره نمود. . نصب و احداث این مدل کارواش بسیار راحت و سریع می باشد چرا که کل تجهیزات این مدل کارواش، بر روی یک شاسی دروازه ای قرار گرفته اند. بنابراین کارواش دروازه ای نیاز به فضای زیادی برای راه اندازی ندارد و به طور متوسط فضایی به وسعت 50 تا 70 متر مربع  برای احداث این مدل کارواش اتوماتیک کفایت می نماید.

انواع کارواش دروازه ای

مرتب سازی براساس :