کارواش اتوماتیک تونل

tunnel

کارواش اتوماتیک تونل

امروزه با توجه به افزایش تعداد خودروهای سواری نیاز به تکنولوژی و فرآیند بسیار سریع و در دسترس برای نظافت و شستشو خودرو ها احساس می شود چرا که روش های قدیمی و سنتی برای نظافت خودروها بسیار ناکارآمد، پر هزینه و زمان بر می باشند. مصرف زیاد آب و برق و نیاز به تعداد زیاد نیروی انسانی از مشکلات رایج در نظافت و شستشوی خودرو به روش سنتی و قدیمی می باشند. برای نظافت و شستشوی خودرو در مکان هایی که تعداد خودرو ها زیاد می باشد، می توان از کارواش اتوماتیک تونلی استفاده کرد. این کارواش اتوماتیک با بهره گیری از بهترین و پیشرفته ترین امکانات عملیات شستشو و نظافت را به سرعت انجام می دهد و در کاهش هزینه ها از جمله هزینه آب، برق و نیروی انسانی بسیار موثر است.

 

ساختار و نحوه عملکرد دستگاه کارواش اتوماتیک تونلی

در کارواش اتوماتیک تونلی ، تجهیزات به صورت جدا و با فاصله به شکل ثابت قرار گرفته اند و خودرو توسط یک ریل به میان آن ها هدایت می شود. در واقع تجهیزات ثابت ولی خودرو متحرک می باشد. برای شروع فرآیند شستشو، چرخ های یک سمت خودرو بر روی ریل موجود قرار می گیرد و سپس این ریل خودرو را حرکت می دهد و به داخل تونل شستشو و به میان برس های عمودی و افقی هدایت می کند. در این مرحله برس های عمودی و افقی پس از پاشش فوم و شامپو بر روی بدنه، خودرو را شستشو می دهند. همچنین می توان بنا به درخواست خریدار، کارواش اتوماتیک تونلی به مرحله پیش شستشو تجهیز شود، در این مرحله که قبل از ورود خودرو به میان برس ها است، با پاشش فشار زیاد آب، گل و لای و شن و ماسه موجود بر روی بدنه خودرو پاک می شوند تا در طول عملیات برس زنی بدنه خودرو دچار خط و خش نشود. در مرحله ی برس زنی بنا به در خواست خریدار می توان از برس های کمکی شستشو دهنده رینگ و لاستیک استفاده کرد. این برس ها با نزدیک شدن از کناره ها به لاستیک ها و رینگ ها به نظافت و شستشوی هرچه بیشتر آن ها کمک می کنند.  همچنین می توان کارواش اتوماتیک تونلی را به سیستم زیر شوی اتوماتیک مجهز کرد، تا کف ماشین به صورت اتوماتیک نظافت شود. بعد از عملیات برس زنی، خودرو به قسمت آبکشی نهایی هدایت می شود، در این مرحله با پاشش آب با فشار زیاد، آلودگی ها و مواد شوینده از روی بدنه خودرو پاک می شوند. در سیستم کارواش اتوماتیک تونلی با توجه به درخواست خریدار می توان از سیستم جداسازی آب به دو نوع آب معمولی یا بازیافتی برای شستشو و آب تصفیه شده برای آب کشی نهایی، جهت بهینه سازی مصرف آب استفاده کرد و همچنین در این مرحله واکس برای خشک شدن بهتر و سریعتر و همچنین جلادهی، بر روی بدنه خودرو پاشش می شود. در مرحله آخر خودرو به میان دستگاه های عمودی و افقی خشک کن هدایت می شود.


تجهیزات کارواش اتوماتیک تونلی

تجهیزات و وسایل مورد استفاده در دستگاه کارواش اتوماتیک تونلی به شرح زیر می باشد:


کانوایر(ریل)

کارواش اتوماتیک تونلی مجهز به کانوایر برای انتقال خودرو در امتداد تونل می باشد. جنس کانوایر در مدل های با کیفیت این کارواش اتوماتیک غالبا از فولاد ضد زنگ می باشد. همچنین می توان از راه بند برای کنترل زمان ورود خودروها و صفحه لغزنده برای هدایت ورود خودرو بر روی کانوایر در این بخش استفاده کرد. طول کانوایر می تواند از بین 12 متر تا 32 متر باشد که به همین نسبت طول کلی فوندانسیون کارواش هم از 19 متر تا 38 متر متغیر می باشد.


برس

برس ها که از جنس فوم و پلی اتیلن می باشند برای شستشوی بدنه خودرو استفاده می شوند که می توان با توجه به درخواست خریدار و طول تونل از سه و یا پنج برس عمودی و افقی برای شستشوی اصلی و همچنین از دو برس جداگانه برای شستشوی رینگ ها و رکاب ها به عنوان برس کمکی استفاده کرد.

 

نازل

در طول تونل این نوع کارواش اتوماتیک از نازل های متعددی برای انجام آبکشی و پاشش شامپو و فوم استفاده شده است.

 

خشک کن

با بهره گیری از خشک کن های قدرتمند عمودی و افقی، عملیات خشک کردن خودرو با پاشش فشار زیاد هوا به سرعت انجام می شود. میتوان از پرده ی جدا کننده این بخش با قسمت آبکشی نهایی برای بهتر شدن آبکشی نهایی استفاده کرد.


سیستم های ایمنی و کنترلی

در کارواش اتوماتیک تونلی با کیفیت، از سیستم های پیشرفته حفاظتی و همچنین از سنسور های زیادی برای بهینه تر شدن کار تجهیزات استفاده شده و می توان با تجهیزات به کار رفته در سیستم کنترل ماشین شوی اتوماتیک و مانیتور لمسی موجود در ابتدای مسیر، کلیه ی عملیات شستشو را شخصی سازی کرده و حتی میزان پاشش آب و مواد شوینده را کنترل کرد. همچنین می توان از طریق سیستم کنترل، مراحل شستشو مانند زیرشویی، پیش شستشو، پاشش فوم و ... را به درخواست مشتری انتخاب کرد.

 

مزایای کارواش اتوماتیک تونلی

کارواش اتوماتیک تونلی با سیستم پیشرفته و بهینه در مصرف آب و برق صرفه جویی میکند. یکی از مهمترین مزایای کارواش اتوماتیک سرعت شستشوی بالای آن می باشد که با توجه به طول تونل و تجهیزات به کار رفته می تواند در هر ساعت 50 تا 100 خودرو را شستشو دهد و موجب افزایش درآمد صاحبان کارواش شود. یکی از خصوصیات خوب کارواش اتوماتیک تونلی این است که می توان با عبور خودرو از مرحله ی اول، خودروی بعدی را وارد چرخه ی شستشو کرده و سرعت پذیرش خودرو را افزایش داد. راحتی کاربری و بالارفتن بهره وری، ایمنی بالا، عدم نیاز به نیروی انسانی زیاد از دیگر مزایای آن می باشد.

 

کارواش اتوماتیک تونلی در دو مدل تولید می شود. تفاوت این دو مدل در مقدار فضای مورد نیاز جهت احداث و همچنین ماژول برس ها می باشد. در یکی از مدل ها  برس عمودی و افقی از یکدیگر جدا می باشند و خودرو ابتدا میان برس های عمودی قرار گرفته و سپس به میان برس های افقی هدایت می شود اما در مدل دیگر،  ماژول برس ها به مانند کارواش دروازه ای بر روی یک دروازه قرار گرفته و دقیقا شبیه کارواش اتوماتیک دروازه ای عملیات برس زنی را انجام می دهند. که این تغییر باعث شده که این مدل به فضای کمتری نیاز داشته باشد. طول فوندانسیون این مدل کارواش اتوماتیک تونلی ، بین 10 تا 15 متر می باشد.

انواع کارواش اتوماتیک تونل

مرتب سازی براساس :